خانه / معرفی ارزهای دیجیتال / بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

امروزه بسیاری از کاربران اینترنت با پروتکل همتا به همتای بیت ­تورنت که توسط شخصی به نام برام کوهن (Bram Cohen) اختراع شد، آشنایی دارند.

علاوه بر این، کمپانی بیت ­تورنت، با ایجاد یک توکن به نام BTT و با استفاده از ظرفیت، پهنای باند و شبکه­ ای که در حال حاضر بر روی شبکه بیت ­تورنت در اختیار است، در جهت توسعه پروتکل مشهور خود اقدام کرد، و در نتیجه بستری برای شرکت ­کنندگان در شبکه فراهم کرد که از طریق آن بتوانند بهای به اشتراک گذاری پهنای باند و حافظه را پرداخت و یا دریافت کنند.

کاربرانی که از مشتریان سرویس­های تورنت بوده ­اند با مشکلات و چالش­هایی از جمله سرعت دانلود بسیار پایین، از دسترس خارج شدن فایل­ها پس از گذشت یک زمان، آشنا هستند. با ایجاد انگیزه­ای برای کاربران جهت به اشتراک گذاشتن، که با ایجاد توکن فراهم می­شود، سرعت­های دانلود بیشتر شده و همچنین طول عمر دسترسی به فایل­ها نیز افزایش پیدا می­کند.

BTT چیست؟

برای معرفی توکن بیت­تورنت (BTT)، می­توان گفت که بیت ­تورنت با هدف ایجاد یک پلتفرم زیرساختی توزیع شده برای توسعه ­دهندگان نرم ­افزاری واسط ه­ای مطرح شده است که مصرف­کنندگان را قادر می­سازد که با اجازه دسترسی به بقیه کاربران به بخشی از منابع خود که در شبکه به اشتراک گذاشته ­اند، بطور مداوم بخشی از منابع خود را در شبکه شرکت دهند.

ویژگی­های کلیدی

مشتریان کنونی بیت­ تورنت، مجموعه­ انتخابی از توسعه­ هایی که پروتکل آن با نسخه­ های قبلی بیت­تورنت سازگاری دارد را در اختیار دارند که برای آنها این امکان را فراهم می­کند که برای به اشتراک­ گذاشتن و در اختیار گذاشتن پهنای باند، پیشنهاد ارسال کرده و پیشنهادات بقیه را دریافت کنند، عملیات ارسال و دریافت پیشنهاد آن­ها توسط یک موتور پیشنهاد قیمت و همچنین به کمک یک کیف پول ارزهای رمزنگاری صورت می­گیرد.

این پروژه قصد دارد تا از BTT در زمینه­ های کاربردی بیشتری استفاده کرده و کاربردهای آن را توسعه داده، علاوه بر به اشتراک گذاشتن پهنای باند، افزایش دسترسی به سرویس­های بیشتر، شامل حافظه عمومی، محاسباتی، و دسترسی به منابع را نیز به خدمات خود اضافه کند.

این توکن در ابتدا در بین مشتریان بیت­تورنت، به عنوان روش پرداختی برای درخواست و استفاده از پهنای باند مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما به مرور زمان، کاربردهای آن به موراد بیشتری توسعه یافته که شامل خرید محتوا، تماشای پخش­های زنده، و جمع­آوری سرمایه برای پروژه­ های جدید نیز می­شود.

توکن بیت­تورنت (BTT)، یک توکن با پروتکل TRC-10 است که بر روی شبکه ترون (TRON) راه­اندازی می­شود.

تقاضای زیاد برای دانلود

بزرگترین نا­راحتی و چالش کاربران وقتی با موتور جستجوگر تورنت دنبال مطلبی می­گردند، مدت زمانی ست که طول می­کشد تا مطلب مورد نظر و مطلوبشان را پیدا کرده و محتوای مورد نظرشان را دانلود کنند. برای کاربران خوشایند نیست که برای دانلود فیلمی که می­خواهند ببینند یا برای دانلود بازی­ای که می­خواهند بازی کنند، ساعت­ها و روزهای زیادی منتظر بمانند. در حال حاضر، هیچ انگیزه و تشویقی برای افراد وجود ندارد که آن­ها را مجاب کند، زمانی که یک بار مطلب مورد نظرشان را دانلود کردند، فایل­های خود را با شبکه به اشتراک گذارند.

اضافه کردن توکن BTT به شبکه بیت­تورنت

با افزودن توکن BTT به شبکه بیت­ تورنت، افرادی که نمی­خواهند یک مدت زمان طولانی برای دانلود کامل مطلب مورد نظرشان منتظر بمانند، می­توانند با استفاده از توکن BTT، افراد بیشتری را تشویق کنند که به شبکه برای دانلود فایل مطلوبشان کمک کرده و در نتیجه سرعت دانلود را افزایش دهند.

با این حال، فقط مصرف­ کنندگانی که از این سیستم پرداختی در شبکه تورنت استفاده می­کنند، سود نمی­برند، بلکه استفاده از توکن BTT در شبکه تورنت به صورت یک گزینه انتخابی ست، به این معنی که افرادی که تمایل ندارند با توکن BTT پرداخت انجام دهند یا توکن BTT دریافت کنند، می­توانند مانند قبل، از شبکه تورنت استفاده کنند. امکان اینکه یک کاربر بتواند توکن­ های با ارزشی که به صورت انحصاری متعلق به پلتفرم تورنت هستند را دریافت کند، بدین معناست که یک پاداش پولی محسوس برای اینکه کاربران شبکه تمایل داشته باشند به عنوان میزبان فایل­ها را ارسال کنند، وجود دارد. اضافه کردن این توکن به پلتفرم ­تورنت با ایجاد یک قابلیت بالقوه برای کسب درآمد، می­تواند کاربران را حتی زمانی که فایل­ هایی که می­خواهند را دریافت کردند، به دلیل فرصتی که برای ایجاد درآمد برای به اشتراک­ گذاشتن منابع ایجاد می­کند، مانع از خاموش کردن سیستم خود و خارج کردن سیستم خود از به اشتراک ­گذاشتن کند.

ایجاد و اضافه کردن توکن به پلتفرم ­تورنت، چگونه می­تواند به کل کاربران بیت­تورنت کمک کند؟

تأثیر افزایش دسترسی به فایل­ها با ارائه و اضافه کردن توکن BTT به پلتفرم بیت ­تورنت برای منابع و فایل­های ناقص، برجسته تر است- تمایل بالقوه برای پرداخت مصرف­کنندگان لزوماً بدان معنی ست که قدرت بالقوه درآمدزایی برای کمک کردن و میزبانی برای فایل­های ناقص بیشتر است، که این امر موجب می­شود افراد تشویق شوند تا این فایل­ها را در شبکه میزبانی کنند. بنابراین، حتی یک کاربر عادی که هیچ پرداختی نیز انجام نمی­دهد، می­تواند از دسترسی بیشتر به فایل­ها از طریق شبکه بیت­تورنت پس از اضافه کردن توکن بهره برد، زیرا به دلیل ایجاد انگیزه از طریق سیستم پاداش­دهی، افراد و کاربران بیشتری تمایل به در اختیار گذاشتن و به اشتراک گذاشتن منابع و فایل­های خود خواهند داشت، مانند سایت­های تولید محتوایی از جمله اسپاتیفای (Spotify)، که با مدلی مشابه همین مدل کار می­کنند.

بطور خلاصه، تولید­کنندگان محتوا می­توانند برای کاری که انجام می­دهند، پاداش دریافت کنند و همچنین مصرف کنندگان می­توانند بدون پرداخت پولی از افزایش دسترسی به محتوا بهره برند و مصرف­ کنندگانی که پول پرداخت می­کنند می­توانند از دسترسی بیشتر و بهتر و سریعتر به محتوای مطلوبشان بهره برند، بدین ترتیب این یک مکانیسم برد-برد برای تمام شرکت­ کنندگان و کاربران شبکه خواهد بود.

اثرات استنتاجی بر روی قابلیت دسترسی

در شبکه بیت­ تورنت، هر فردی که یک فایل کامل در اختیار داشته باشد، می­تواند به عنوان میزبان برای آن فایل در شبکه بیت ­تورنت باشد، اگر افراد بیشتری منابع کاملی از فایل­های مختلف در اختیار داشته باشند، افراد بیشتری به عنوان میزبان می­توانند در شبکه بیت­تورنت فعالیت کنند و بنابراین، سطح دسترسی به شبکه از این طریق افزایش می­ یابد. در اصل، افرادی که برای افزایش سرعت دانلود خود پولی پرداخت می­کنند، از طریق این مکانیسم پاداش­دهی، چون انگیزه برای شرکت­کنندگان شبکه بالا رفته، میزبان­های بیشتری وجود خواهند داشت و در نتیجه، سرعت دسترسی به فایل­ها و همچنین سرعت دانلود آنها برای دیگر افرادی که به دنبال دانلود آن فایل هستند نیز افزایش می­یابد.

 

نگاهی به توکن BTT و کاربردهای آن

کاربرد کنونی توکن بیت­ تورنت BTT: توکن بیت­تورنت در حال حاضر در حال بررسی و آزمایش در مکانیسمی برای مشتریان بیت­تورنت است که از طریق آن بتوانند بابت خدماتی که دریافت می­کنند، هزینه آن را از طریق این توکن­ها پرداخت کنند و از طرف دیگر شرکت­کنندگانی که پهنای باند یا سایر منابع خود را از طریق پلتفرم بیت­تورنت در اختیار بقیه قرار می­دهند، از طریق این مکانیسم بتوانند با توکن بیت­تورنت، درآمد کسب کنند.

موارد استفاده از توکن BTT در آینده: این پروژه قصد دارد که از توکن BTT فراتر از تمرکز کنونی آن که بر روی اشتراک­گذاری پهنای باند است، رفته و کاربردهای آن را به خدمات اضافی مرتبط به اشتراک گذاری حافظه ذخیره­سازی، منابع محاسباتی، و دسترسی به منابع، مانند توسعه یک شبکه دسترسی به محتوا (CDN)، گسترش دهد.

خرید رسانه­ های قابل دانلود: کاربران می­توانند فایل­های قابل دانلود را مستقیماً از سازندگان آنها خریداری کنند.
هدیه دادن در پخش­های زنده: این قابلیت به کاربران اجازه می­دهد تا با استفاده از BTT که از طریق آپلود فایل­ها، خرید از صرافی­ها و یا هر طریق دیگری به دست آورده­اند، به اجراکنندگان در یک اجرای زنده هدیه دهند.
جذب سرمایه برای کارهای خلاقانه: ارائه قراردادهای هوشمند که به طرفداران سازندگان مختلف اجازه می­دهد تا از طریق توکن BTT در سرمایه­گذاری روی کارهای این سازندگان و افراد خلاق سرمایه­ گذاری و شرکت کنند.LBC

 

 

از آنجایی که بیت ­تورنت بزرگترین اکوسیستم غیرمتمرکز در جهان از سال 2001 بوده ­است، مزایای عمده­ای نسبت به سایر رقبای خود که اکوسیستم­های تولید محتوایی با استفاده از تکنولوژی
بلاک­چین هستند، دارد.

باتوجه به اینکه کنترل 40-50 درصد از استفاده جهانی از پروتکل بیت­تورنت، توسط کاربران بیت­تورنت و میکرو­تورنت انجام می­شود، شبکه تورنت به یک شبکه مبتنی بر کاربر بسیار بزرگ تبدیل شده­است
( با 25 میلیون کاربر فعال در روز و 100 میلیون کاربر فعال در ماه)، که تقریباً در یک چهارم از توزیع تولید محتوای آنلاین شرکت می­کنند. بیت­تورنت مسئول 22% از جریان دانلودهای جهانی و 3% از جریان آپلودهای جهانی (از 2 اکتبر 2018) می­باشد.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

دش (Dash) چیست؟

دش (Dash) ارز دیجیتالی براساس کدهای پایه بیت کوین و لایت کوین می‌باشد که بهبودها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *