خانه / آموزش / روش‌های پرداخت استخرهای ماینینگ

روش‌های پرداخت استخرهای ماینینگ

پیچیدگی‌های محاسبه سهم در استخراج بیت کوین، منجر به تلاش‌های فراوان برای ایجاد بهترین روش‌ها همچنین جلوگیری از قمار در سیستم شده است. در این راستا، مدل‌های فراوانی اختراع‌شده‌اند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود رادارند.

دو نوع بسیار محبوب روش‌های پرداخت، PPS و DGM هستند.

PPS (pay per share): ریسک را به استخر استخراج منتقل کرده و پرداخت برای هر سهم خریداری‌شده را تضمین می‌کند. البته طرح‌های PPS برای اطمینان از تحمل ریسک و شکست، نیاز به ذخیره‌سازی و پس‌انداز حداقل 10 هزار بیت کوین دارند به همین دلیل بسیاری از استخرهای استخراج، از این مدل پشتیبانی نمی‌کنند.

PPS، برای هر سهم که توسط ماینر حل‌شده باشد، یک پرداخت فوری تضمین می‌کند. درآمد ماینرها، از تعادل ایجادشده در استخرها تأمین می‌شود و بلافاصله قابل‌برداشت است. هرچند این مدل توانسته است، حداقل واریانس ممکن در پرداخت به ماینرها را فراهم کند اما همچنان ریسک زیادی را به اپراتورهای استخرها تحمیل می‌کند. یکی از معدود استخرهای باقی‌مانده از نوع PPS، EclipseMC نام دارد.

DGM: هرچند این طرح با ایجاد تعادل قابل‌قبول و خوب بین بلوک‌های کوتاه و بلند، طرفداران زیادی دارد اما کاربران نهایی، باید برای تحلیل و پردازش بلوک‌های خود، تا پایان یک دور کامل منتظر بمانند.
یک طرح پرداخت محبوب است زیرا تعادل خوبی ین بلوک‌های کوتاه و بلند ارائه کرده است. بااین‌حال کاربران نهایی باید منتظر بمانند برای یک دوره کامل پس‌ازاینکه بلوک‌ها تحلیل و پردازش شدند.

PROP: وقتی یک بلاک مشترک بین همه کاربران کشف شود، این رویکرد متقارن، بدون توجه به تعداد سهم‌های کشف‌شده توسط هر کاربر، پاداش را به‌طور متناسب بین آن‌ها توزیع می‌کند.
PPLNS (Pay Per Last N Share): مشابه مدل PROP است اما به‌جای شمارش سهام در گردش و بدون توجه به محدودیت‌های گردش، به آخرین سهم‌های N توجه می‌کند.

DGM (Double Geometric Method): یک روش هیبرید است که کمک می‌کند تا اپراتورها بخشی از ریسک‌ها را جذب کنند. اپراتور، بخشی از پرداخت را طی دورهای کوتاه دریافت می‌کند و در دورهای بلند، برای حفظ تعادل پرداخت‌ها، مجدد آن را پرداخت و به سیستم بازمی‌گرداند.

SMPPS (Shared Maximum Pay Per Share): از روشی مشابه PPS استفاده می‌کند با این تفاوت که هیچ مبلغی بیشتر از درامد به دست آمده از استخر استخراج بیت کوین، پرداخت نمی‌کند.
ESMPPS (Equalized Shared Maximum Pay Per Share): مشابه SMPPS است اما دستمزدها را به‌طور مساوی بین همه ماینرهای حاضر در استخر استخراج بیت کوین، تقسیم می‌کند.

RSMPPS (Recent Shared Maximum Pay Per Share): این مدل هم مشابه SMPPS است اما ابتدا آخرین ماینرهای بیت کوین را اولویت بندی می کند.

CPPSRB (Capped Pay Per Share with Recent Backpay): از مدل MPPS استفاده می‌کند و با استفاده از درامد حاصل از کشف بلاک‌ها، به ماینرهای بیت کوین بیشترین پرداخت ممکن را ارائه می‌دهد اما هرگز ورشکست نمی‌شود.

BPM (Bitcoin Pooled mining): این روش به Slush’s pool هم معروف است. از سیستمی استفاده می‌کند که در آن‌یک سهم قدیمی از ابتدای گردش در بلاک، از سهم جدید، وزن کمتر دارد. این مدل می‌تواند با تغییر استخرها حین یک گردش، امکان تقلب در سیستم استخر استخراج را کاهش دهد.

POT (Pay on Target): POT، یک رویکرد واریانس بالای PPS است که به‌جای پرداخت بر اساس سختی کار انجام‌شده توسط خود استخر، بر اساس سختی کار انجام‌شده توسط ماینر، پرداخت می‌کند.

SCORE: رویکرد اصلی SCORE، از یک سیستم توزیع متناسب پاداش استفاده می‌کند و وزن کاربر اساس زمان تحویل و ارسال آن انجام می‌شود. این فرایند، ارزش سهم‌های قدیمی را بیشتر از سهم‌های جدید محاسبه می‌کند و بنابراین پاداش‌ها، نسبت به امتیاز و نه نسبت به سهم ارائه‌شده، تعلق می‌گیرد.
ELIGIUS: این مدل توسط جی. آر. لوکر و به‌منظور استفاده از نقاط قوت استخرهای PPS و BPM طراحی شد تا ماینرها بتوانند اسناد کار خود برای تملک سهم را به‌راحتی ارسال کرده و استخر نیز، بلافاصله پرداخت را انجام دهد. هنگامی‌که پاداش بلاک‌ها توزیع شد، به‌طور مساوی بین همه سهم‌ها از آخرین بلاک معتبر تقسیم می‌شود و سهم‌های توزیع‌شده بین بلاک‌های استِیل، به سهم‌های بلوک بعدی منتقل می‌شوند.

پاداش تنها در صورتی پرداخت می‌شود که ماینر حداقل 67108864 کسب کرده باشد و اگر مقدار بدهی کمتر از این مقدار باشد، به بلوک بعدی منتقل می‌شود تا زمانی که به حد موردنظر دست پیدا کند. البته اگر ماینر بیت کوین، در مدتی بیش از یک هفته، هیچ سهمی عرضه نکند، استخر بدون توجه به‌اندازه آن، همه باقی‌مانده را انتقال می‌دهد.

Triplemining: مدل Triplemining استخرهای سایز متوسط را بدون هیچ هزینه‌ای به هم متصل می‌کند و 1% از هر بلاک کشف‌شده را مجدداً توزیع می‌کند، که اجازه می‌دهد هر سهم، نسبت به سایر استخرهای استخراج بیت کوین، رشد سریع‌تری داشته باشد. مدیران این استخرهای استخراج بیت کوین، در زمان کشف یک بلاک، از برخی تولیدات بیت کوین استفاده، آن را به یک جک پات(jackpot) اضافه و به کاشف بلاک موردنظر، پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب، همه افراد بدون توجه به قدرت پردازششان، شانس بیشتری برای تولید بیت کوین‌های اضافه خواهند داشت.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

روش محاسبات در استخراج بیت‌کوین

روش محاسبات در استخراج بیت‌کوین

در این مقاله کریپتولند (cryptooland) به این مطالب می‌پردازیم که محاسبات ماینینگ چگونه است؟ چرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *