خانه / آموزش / شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ چیست؟

شبکه‌ی لایتنینگ یک سیستم خارج از بلاک چین است که کابران با آن می‌توانند ارزهای دیجیتال خود با یکدیگر مبادله نمایند، بدون آنکه مجبور باشند تمام تراکنش‌ها را در بلاک چین قرار دهند.

این کار با استفاده از چند الگوریتم پیچیده محقق می‌شود. این الگوریتم‌ها با کدهای اصلی بیت‌کوین ارتباط دارند و باعث می‌شوند پرداخت‌ها به سرعت برق و با کارمزد تراکنش پایین‌تر انجام شوند.

این مبادلات مشابه مبادلات دیگر است، با این تفاوت که در دنیای مجازی می‌تواند میان دو ارز با بلاک چین‌های مختلف اتفاق بیافتد. در واقع هدف لایتینگ ایجاد یک لایه بر روی شبکه بلاک چینی بیت کوین است. این شبکه متن باز خواهد بود و می‌تواند توسط هر شخصی، ویرایش، نقد و بهبود داده شود.

عملکرد شبکه لایتنینگ

برای مثال شما و یکی از دوستان‌تان رمز ارزهای خود را با همدیگر مبادله می کنید. در این صورت، لزومی ندارد همه این تراکنش‌ها در بلاک چین ثبت شود بلکه می‌توانید آن را در جایی دیگر ثبت کنید.

برای این کار لازم است که یک کانال در شبکه بلاک چین بین خودتان و دوست‌تان ثبت کنید. این کانال می‌تواند تا چند ساعت، چند روز، چند هفته یا حتی چندین سال همچنان باز باشد. تنها زمانی این کانال دوباره در بلاک چین ثبت می‌شود که بخواهید آن را ببندید. در این صورت باید وضعیت نهایی تراکنش‌هایی که در این کانال روی داده را بر روی بلاک چین ثبت کنید.

با استفاده از این روش شما قادر به ایجاد شبکه ای با چند کانال هستید ، در نتیجه نیازتان به بلاک چین کمتر خواهد شد. فرض کنید سه کاربر با اسامی «علی»، «آوا» و «سعید» دارید. اگر علی و آوا یک کانال پرداخت میان خود داشته باشند و آوا و سعید هم برای پرداخت‌های بین خود یک کانال دیگر داشته باشند، در این صورت علی می‌تواند از طریق آوا برای سعید پول بفرستد.

برای اینکار اگر علی بخواهد ۳ واحد بیت کوین برای سعید بفرستد، در این صورت کافی است آوا ۳ بیت کوین برای سعید بفرستد و در نهایت علی ۳ بیت کوین به آوا بدهکار می شود.

در شبکه لایتنینگ از آنجا که نیازی به ثبت هر تراکنش به صورت لحظه ای در بلاک چین نیست، تراکنش‌ها به شکل آنی و با سرعت صاعقه (lightning) صورت می‌گیرد.

مزیت های شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ قادر به انجام میلیون‌ها تراکنش در ثانیه است و تمام هزینه‌ها و کارمزدهایی که برای استفاده از بلاک چین پرداخت می‌شود را از بین خواهد برد. علاوه بر این تراکنش‌های شبکه لایتنینگ بسیار سریع‌تر از تراکنش‌های روی بلاک چین هستند.

سیستم لایتنینگ از حریم خصوصی بیشتری نسبت به بلاک چین بیت کوین بهره‌مند‌ است.

شبکه لایتنینگ از امکان لازم برای انجام ریز تراکنش برخوردار است. با وجود شبکه‌ی لایتنینگ کاربران می‌توانند به جای پرداخت کارمزدهای بسیار زیادی که از ارزش سرمایه جابجا شده می‌کاهد، مقادیر کوچکی از ارزهای دیجیتالی را برای یکدیگر بفرستند و در عین حال مستقیما وارد شبکه‌ی بیت‌کوین نشوند. در این شیوه باید به اپراتورهای شبکه کارمزد پرداخت شود اما مقدار آن در مقایسه با کارمزد معمولی شبکه‌ی بیت‌کوین ناچیز است.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

ورود پی پال (PayPal) به بلاک چین

سرمایه گذاری پی پال در بلاک چین

شرکت پرداخت آنلاین پی پال، اولین سرمایه گذاری خود را در یک شرکت مبتنی بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *