دش (Dash) چیست؟

دش (Dash) ارز دیجیتالی براساس کدهای پایه بیت کوین و لایت کوین می‌باشد که بهبودها و تغییرات مختلفی در آن تعبیه شده و آن را از زمان شروع به کار آن در سال ۲۰۱۴ متفاوت کرده است.

سازنده دش ، ایوان دافیلد ، آن را به منظور سه مسئله کلیدی که در شبکه بیت کوین مشاهده کرد ساخت: حریم خصوصی، نظارت و سرعت تراکنش. طی سه سال گذشته، دش به یکی از ارزهای دیجیتال برتر جهان تبدیل شده است که ارزش بازار آن با وجود بازار رقابتی در بین ده ارز دیجیتال برتر قرار دارد.

هدف اصلی دش این است که پول دیجیتال را بسیار کارآمدتر کند. در حال حاضر شما می‌توانید بیت کوین را برای معاملات آنلاین و انتقالات با ارزش ارسال کنید. با این حال زمان انتظار برای تایید تراکنش در بلاک چین بیت کوین، استفاده از بیت کوین برای تراکنش در فروشگاه یا انتقالات دیگری را که نیازمند تأیید فوری است غیرممکن می‌کند.

کارمزد بالای بیت کوین آن را تبدیل به انتخاب نامناسبی برای تراکنش های کوچک می‌کند و سودمندی آن را به عنوان ارز دیجیتال عمومی برای خرید محصولات و خدمات محدود می‌کند. دش به دنبال حل چنین مسائلی با معماری نوآورانه خود می‌باشد.
تاریخچه کوتاه دش

دش به عنوان یک فورک از بیت کوین و لایت کوین آغاز به کار کرد. دش با تاکید بر حفظ حریم خصوصی و سرعت در تراکنش، ابتدا معروف به کوینی برای تراکنش های غیرقانونی بود. در اوایل معرفی آن، این کوین با نام ایکس کوین XCoin شناخته شده بود، سپس نام آن خیلی زود به دارک کوین تغییر پیدا کرد، سپس به این ایده پرداختند که ویژگی های حریم خصوصی دش می‌تواند برای پنهان کردن تراکنش هایی که جزییات کاملی ندارد استفاده شود. با میل بر جدا شدن از انجمن دارک کوین، این جامعه به اسم نهایی دش (Dash) تغییر نام پیدا کرد که از دو واژه (digital cash) یا پول نقد دیجیتال برگرفته شده است.

روزهای اولیه دش، با طراحی و ساخت معماری دوجانبه منحصر به فرد این ارز سپری شد که سرعت بالای تراکنش و ضرورت ترکیب کوین ها برای حفظ حریم خصوصی را تسهیل می‌بخشد. پس از آن دش یک سیستم نظارتی غیرمتمرکز ایجاد کرد که به کاربران اجازه می‌دهد تا بر روی توسعه های پیشنهادی شبکه رای دهند.

در دنیای تجارت و شرکت ها، داشتن سابقه سه سال و نیم، نوپایی شرکت را نشان می‌دهد. با این حال در دنیای نوظهور و در حال رشد ارز دیجیتال، دش یکی از قدیمی های این عرصه می‌باشد. دش یکی از با ثبات ترین ارزهای دیجیتال در بازار را ارائه می‌دهد. این ثبات به دلیل کاربران جامعه بسیار فعال دش می‌باشد. این کاربران هزاران موضوعات و نظرات را در مورد دش در سایت رددیت و بیت کوین تاک ایجاد کرده اند و پروژه های زیادی را به اشتراک گذاشته اند. از زمان ایجاد این کوین، دش به طور مداوم گره ها (نودها) را به شبکه خود اضافه کرده است و با این افزایش، اعتماد و امنیت را بالا می برد.

زمان بلاک دش حدود ۲.۵ دقیقه است که ۴ برابر سریعتر از بیت کوین است. برای استخراج، دش یک الگوریتم هش اختصاصی با نام X۱۱ به وجود آورده است که به هش مداوم و متوالی نیاز دارد. الگوریتم X۱۱ نشان داده است که ۳۰% وات کمتری از الگوریتم اسکریپت لایت کوین مصرف می‌کند.

لایه دوم‌ معماری دش برای سرورها است و توسط کاربران دارای قدرت پردازشی بیشتر ایجاد شده است که به این افراد مسترنود می‌گویند. این مسترنودها تراکنش های پرداخت آنی (Instant Pay) را پردازش می‌کنند، ترکیب کوین را آسان می‌کنند و بر پیشنهادات نظارتی رای می‌دهند. با ارائه این خدمات، مستر نودها ۴۵% جایزه بلاک را دریافت می‌کنند. هرکسی می‌تواند یک مستر نود در شبکه دش ایجاد کند اما ابتدا باید ثابت کنید که شما ۱,۰۰۰ دش (DASH) دارید که در حال حاضر معادل ۱.۱ میلیون دلار است.

داشتن حداقل ۱۰۰۰ دش یک اقدام امنیتی است که مانع از حمله علیه شبکه همتا به همتا می‌شود که به آن حمله سیبیل (Sybil) می‌گویند. حمله های سیبیل شامل ایجاد حساب های جعلی بسیار زیاد تحت اسامی مستعار می‌باشد به طوری که تعداد حساب های جعلی کافی برای در برگرفتن اکثریت کاربران و تاثیرگذاری بر شبکه ایجاد شود. نیاز به داشتن ۱۰۰۰ دش برای ایجاد مسترنود و گران تمام شدن آن موجب جلوگیری از انجام حمله سیبیل علیه شبکه مسترنود دش می‌شود. مزیت دیگر داشتن حداقل ۱۰۰۰ دش این است که قیمت دش ثابت می‌ماند و این اطمینان را حاصل می‌کند که مسترنودها به پیشنهادهای نظارتی رای می‌دهند که برای موفقیت شبکه دش می‌باشد.

دش خدمات ترکیب کوین خود را پرایوت سند(PrivateSend) یا همان ارسال خصوصی می‌خواند. هنگامی که بخواهید تراکنش خصوصی ارسال کنید، درخواست خود را به مسترنودها ارسال می‌کنید. یک مسترنود درخواست ترکیب کوین شما را اعلام می‌کند و شما را به تراکنش های در حال انجام همان لحظه وصل می‌کند و به شما کمک می‌کند با فاصله های .۱, ۱, یا ۱۰ دش میان بسیاری از کاربران حرکت کنید. سپس مسترنود اول، تراکنش شما را به مسترنود دیگر می‌دهد و فرآیند ترکیب کوین مجدد شروع می‌شود.

مسترنودها نمی‌توانند مستقیما جزییات تراکنش های شما را فراگیرند اما استفاده از چنین سیستم ترکیب کوینی به این نیاز دارد که به شبکه دش و اپراتورهای مسترنودها اعتماد کنید. اگر حفظ حریم خصوصی دغدغه اصلی شما در ارز دیجیتال است، مونرو و زی کش با جزییات بیشتری به مشکلات اعتماد شبکه و محافظت از هویت پرداخته اند. در بیشتر برنامه ها، دش سطح بالایی از حفظ حریم خصوصی و ردیابی نشدن را با ترکیب کوین ارائه می‌دهد.
نظارت غیرمتمرکز، فورک سخت را کاهش می‌دهد

به این نکته اشاره کردیم که ماینرها ۴۵ درصد جایزه بلاک و مسترنودها ۴۵ درصد دیگر را دریافت می‌کنند. ۱۰ درصد باقی مانده به توسعه، بازاریابی و زیرساخت ها اختصاص داده می‌شود تا شبکه دش به رشد و بهبود ادامه دهد.

یکی از چالش هایی که بیت کوین با آن مواجه است این است که هرگاه کاربر با نحوه پیشروی تغییر در سیستم مخالف است، نتیجه آن فورک سخت بلاک چین بیت کوین می‌شود. با گذشت زمان، این موضوع باعث چند تکه شدن جامعه بیت کوین به جامعه های بسیار کوچکتر نظیر لایت کوین، بیتکوین کش، بیت کوین گلد و حتی دش می‌شود. برای حل مشکل چند تکه شدن جامعه با فورک سخت، دش یک مدل نظارتی غیرمتمرکز اجرا کرد.

نتیجه

دش ثبت سابقه قوی و جامعه شگفت انگیزی دارد. طی سه سال و نیم گذشته، نظارت غیرمتمرکز دش بهبودهای چشمگیری برای معماری دولایه شبکه تولید کرده است. در نتیجه، دش با رشد ثابت و مداومی مواجه شده که آن را تقریبا بالاتر از بسیاری از آلتکوین ها قرار داده است.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

امروزه بسیاری از کاربران اینترنت با پروتکل همتا به همتای بیت ­تورنت که توسط شخصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *