خانه / معرفی ارزهای دیجیتال / استلار (Stellar) چیست؟

استلار (Stellar) چیست؟

استلار در اوایل سال 2014 توسط Jed McCaleb و Joyce Kim ایجاد شد و اساس پیدایش آن با یک هارد فورک در پروتکل ریپل بود.

پس از ایجاد تغییرات جزئی در تمام کدهای مهم توافق اجماعی شبکه ریپل، شبکه ی فورک شده با نام استلار ایجاد شد.

در این زمان بود که Joyce Kim ادعا کرد، در پروتکل اولیه ریپل یک نقص وجود دارد. (این بیانه با اعتراض استیفن توماس، مدیر فنی آزمایشگاه های ریپل، در قالب پست یک وبلاگ روبرو شد) در خلال این اتفاق بود که بنیاد توسعه و بهبود استلار شکل گرفت و یک نسخه به رزو شده از پروتکل با یک الگوریتم توافق اجماعی جدید توسط استلار منتشر شد.

هدف این پلتفرم جدید در میان دیگر پلتفرم های مشابه این بود که “مردم، سیستم های پرداخت و بانک ها را به هم متصل کند.”

گزارش رسمی و کد جدید این به روز رسانی در آوریل 2015 منتشر شد و شبکه استلار در نوامبر همان سال به طور رسمی ایجاد شده و شروع به کار کرد. دارایی اصلی در شبکه استلار که با اسم “Stellars” شناخته می شد، ( با 100 میلیارد واحد استلار در سال 2014) شروع به کار کرد؛ پس از ارتقایی که استلار در سال 2015 داشت نام آن به (Lumens(XLM تغییر یافت.

شبکه غیرمتمرکز استلار

یک شبکه غرمتمرکز از مشترکینی (همتایان) تشکیل شده که به صورت کاملا مستقل از هم در شبکه فعالیت میکنند. در اینگونه شبکه ها پردازش اطلاعت به جای اینکه توسط یک سرور مادر صورت گیرد توسط مجموعه ای از سرورهای مستقل در شبکه انجام میگیرد. این بدان معنی است که شبکه ی Stellar وابسته به هیچ مجموعه یا شخص منفردی نیست. هدف این پروژه داشتن بیشترین سرورهای مستقل ممکن بر روی شبکه است تا در صورت خرابی یا به مشکل خردن برخی از سرورها شبکه بتواند همچنان با موفقیت به کار خود ادامه دهد.

دفتر کل (دفتر حسابرسی):

مانند یک دفتر حساب سنتی، دفتر حساب استلار هم لیستی از تمام معاملات و داد و ستد ها و موجودی تمام حساب های موجود بر روی شبکه را در خود دارد. یک نسخه کپی از این دفتر کل بر روی تک تک سرور هایی که نرم افزار استلار را بر روی خود داشته باشند قرار میگیرد. هر کامپیوتر شخصی در دنیا میتواند یک سرور استلار باشد.

این سرورها در کنار هم شبکه ی غیرمتمرکز استلار را شکل میدهند که اجازه دسترسی به دفتر کل را در گستره ی بسیار وسیعی فراهم خواهد آورد. دفتر کل موجود بر روی سرورهای شبکه ی استلار توسط یک مکانیزم به نام “توافق” همگام سازی و اعتبارسنجی میشود.

توافق

دفاتر موجود بر روی تمامی سرورهای استلار همواره با هم در ارتباط بوده و همگام سازی میشوند تا از معتبر بودن معاملات اطمینان حاصل شده و همچنین تمامی داد و ستد ها بر روی دفتر کل ثبت شود.

برای مثال، اگر شما بخواهید پنج عملیات پرداخت به دوستتان انجام دهید. اکثریت سرورهای شبکه باید پیش از تایید این پرداخت ها به عنوان پرداخت معتبر، با هم بر روی اینکه شما مثلا 5 دلار اعتبار برای این پرداخت ها دارید، توافق داشته باشند. نکته ی جالب توجه اینجاست که تمام این پروسه ی توافق بر روی شبکه ی استلار در یک بازه زمانی بسیار کوتاه یعنی هر 2 تا 5 ثانیه انجام میشود.

پروفسور دیوید مازیرس پروسه ی توافق در شبکه ی استلار را به صورت مفصل در یک مقاله با عنوان پروتوکل توافق استلار توضیح داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این پروتوکل میتوانید منابع دیگر را نیز مطالعه کنید.

انکر ها؛ اعتماد و اعتبار

انکر ها (به اصطلاح لنگر یا به عبارت دیگر صرافی مجازی) واحد هایی هستند که کار دریافت مبالغ افراد و صدور اعتبار دیجیتالی را برایشان انجام میدهند. به عبارت دیگر انکر ها واحد های مورد اعتمادی هستند که به عنوان واسط بین واحد های مختلف پول و شبکه استلار عمل میکنند (یه چیزی مثل صرافی مجازی) . تمامی داد و ستد های موجو بر روی شبکه استلار (به جز آنهایی که با ارز Lumen که متعلق به خود شبکه استلار است، انجام میشوند) به صورت اعتباری که توسط این انکرها صادر شده انجام میشود.

انکرها دو وظیفه ی ساده بر عهده دارند :

اول اینکه پول شما را می گیرند و دوم معادل آن اعتبار به حسابتان که بر روی دفتر کل استلار قرار دارد صادر میکنند. شما در هر زمان میتوانید با پس دادن اعتبار صادر شده، پولتان را پس بگیرید. در این پروسه شما باید به انکر ها اعتماد داشته باشید که تراکنش های مالی و اعتباری شما را به درستی انجام میدهند (یعنی طرفین معامله باید در مورد استفاده از اعتبار صادر شده توسط یک انکر توافق داشته باشند).

انکرها پیش از بوجود آمدن شبکه استلار وجود داشته اند برای مثال شما برای استفاده از شبکه Pay Pal از حساب بانکیتان پول به آنها میدهید و آنها برایتان اعتبار صادر میکنند. حال با داشتن اعتبار Pay Pal شما قادر خواهید بود به هر کسی که به این شبکه اعتماد دارد ( یا به عبارتی اکانت Pay pal دارد ) اعتبار انتقال دهید. شخص دریافت کننده اعتبار پی پال قادر خواهد بود با بازگردانی اعتبار به حساب بانکی خود مجددا این اعتبار را به پول فیزیکی تبدیل کند.

انکرها بر روی شبکه استلار دقیقا همین کار شبکه پی پال را انجام میدهند. با این تفاوت که در شبکه استلار همه ی انکر ها به صورت همزمان بر روی یک شبکه فعالیت دارند و میتوانند با هم در ارتباط باشند و برای هم اعتبار صادر کنند، این امر سیستم را بسیار قدرتمندتر می سازد. افراد در این شبکه میتوانند به راحتی اعتبار صادر شده توسط انکر های مختلف را بدون نیاز به تبدیل برای یکدیگر ارسال و یا از آن استفاده کنند.

صرافی غیرمتمرکز

دفتر کل استلار قادر خواهد بود که تمامی درخواست ها و پیشنهادات افراد را برای خرید و فروش واحد های مختلف پولی را ثبت کنند. این پیشنهادات به این معنی است که یک شخص متعهد میشود که یک نوع اعتبار را با یک نرخ از پیش تعیین شده به نوع دیگری از اعتبار تبدیل کند. به عبارت دیگر دفتر کل استلار به یک بورس و یا صرافی جهانی برای ثبت پیشنهادات جهت تبدیل ارزهای دیجیتال نیز تبدیل می شود.

تمامی پیشنهادات مذکور چیزی به نام “دفترسفارش” یا اوردربوک را تشکیل میدهند. برای هر واحد پول و به عبارتی هر صادرکننده ارز خاصی یک دفترسفارش مخصوص ایجاد میشود. تا وقتی شما برای مثال میخواهید یوروی ویرجین بانک را به بیتکوین بانک بیت استمپ چنج کنید به راحتی فقط به دفترسفارش این بانک ها در دفتر کل مراجعه کرده تا پیشنهادات خرید و فروش این ارزها را ببینید. این مسعله باعث میشود که نه تنها افراد بتوانند به راحتی مثل یک صرافی پول خود را چنج کنند بلکه امکان خرید و فروش مستقیم بین افراد را نیز فراهم کرده است.

معاملات همزمان با چند واحد پول

استلار به شما این امکان را نیدهد تا هر مقدار پول با هر واحدی که دارید را به هر شخصی که می خواهید و با هر واحدی که دوست دارید انتقال دهید. در سیستم چنج استلار، افراد میتوانند هر واحد پولی را از طریق انکری که عضوش شده اند دریافت کنند.

برای مثال، امی میخواهد مقداری یورو برای باب بفرستد در صورتی که حساب خودش دلاری است. استلار به طور اتوماتیک پیشنهادات مربوط به نرخ چنج دلار به یورو را برای او ثبت و بررسی میکند سپس شبکه خود بهترین نرخ را برای انجام این انتقال ائمال می کند.

در زیر به چند روش ممکن برای انجام این انتقال اشاره خواهیم کرد :

چنج از طریق پیشنهادات :

در این روش استلار درون شبکه فردی را که پیشنهاد مشابهی برای تبدیل یورو به دلار ثبت کرده باشد مییابد و عمل تبدیل ارز را به طور مستقیم برای طرفین انجام میدهد.

استفاده از ارز Lumens به عنوان یک ارز واسط

در این حالت استلار درون شبکه به دنبال پیشنهادات ثبت شده ای میگردد که درخواست چنج لومنس به دلار داشته اند (لومنس ارز مخصوص شرکت استلار است) به طور همزمان استلار به دنبال درخواست های ثبت شده برای خرید لومنس در ازای یورو میگردد. پس از یافتن درخواست ها با بهترین نرخ شبکه خود این معاملات را به طور خودکار انجام داده و در ازای دلار ایمی برای باب یورو میفرستد.

زنجیره های تبدیل ارز

اگر حالتی پیش بیاید که شبکه نتواند پیشنهاداتی با مقادیر و ماهیت مناسب و مشابه پیدا کند، استلار به دنبال درخواست هایی میرود که بتواند از طریق یک زنجیره ی تبدیل ارز از دلار به یورو برسد. برای مثال یورو به دلار استرالیا بعد دلار استرالیا به بیتکوین و به همین ترتیب مثلا بیتکوین به XLM و در نهایت XLM به دلار آمریکا .

آخرین ارزیابی ها:

Lumens/XLM هنوز هم یکی از ارزهای موجود در زمینه به سرعت در حال رشد ارزهای رمزنگاری شده، می باشد. به نظر می رسد استلار در جایگاه یک راه حل حوزه ارز دیجیتال برای توسعه دنیا، قرار گرفته است، اما در چند سال اخیر تا حدودی زیر ذره بین بوده است.

از ماه نوامبر سال 2017، Deloitte، Stripe و به ویژه IBM، مشارکت خود را با استلار اعلام کرده اند. که این امر، به خودی خود، قدمی بسیار بزرگ و مثبت برای استلار در جهت درست به شمار می رود.

با سر زدن به فروم ها و وبلاگ های حوزه ارزهای دیجیتال، می توان دید و شنید که افراد زیادی در این شبکه ها و پلتفرم های اجتماعی از مزایای مختلف استلار از جمله، محیط کاربری دوستانه، سرعت بالا ( عدم وجود ازدحام و تراکم در بلاک های آن تاکنون)، کارمزد پایین برای انتقال و جابجایی، صحبت می شود. اما سوال ها همچنان باقی می ماند، زیرا با وجود تمام ارزها و پلتفرم های جدید، حقیقت تنها زمانی روشن می شود، که حجم آن پلتفرم یا ارز بالا رود.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

دش (Dash) چیست؟

دش (Dash) ارز دیجیتالی براساس کدهای پایه بیت کوین و لایت کوین می‌باشد که بهبودها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *