خانه / معرفی ارزهای دیجیتال / ریپل (Ripple) چیست

ریپل (Ripple) چیست

ریپل پلتفرمی است که می‌خواهد بستری برای جابجایی آسان، سریع و ارزان پول را در سطح جهانی فراهم کند. این پروژه سه نرم‌افزار عمده دارد که موسسات مالی مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند. ولی ریپل برای رسیدن به هدف اصلی خود باید با بانک‌ها و موسسات بزرگ موجود رقابت کند.

XRP در سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد و حالا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمز ارزهای دنیا شناخته می‌شود. XRP دارایی اصلی دفتر کل، پلتفرم بلاک‌چین منبع باز، ریپل است که می‌خواهد سیستمی برای پرداخت سریع، مقرون‌به‌صرفه و قابل اعتمادِ فرا-مرزی ایجاد کند. XRP و دفتر کل XRP ابزارهایی هستند که توسط شرکت ریپل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این شرکت به توسعه‌ی مجموعه‌ای از راهکارهای گوناگون می‌پردازد که هدف آن‌ها متحول ساختن صنعت جهانی پرداخت است. در این مقاله می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به شبکه‌ی جهانی پرداخت ریپل، نحوه عملکرد XRP، و پتانسیل‌های پیش روی این پروژه بیندازیم.

ریپل چیست؟

ریپل شرکتی با بیش از ۲۰۰ کارمند است که مقر آن در سن فرانسیسکو قرار دارد. این شرکت که تمرکز خود را بر فراهم‌سازی راهکاری برای پرداخت فرا-مرزی معطوف کرده، در نیویورک، لندن، سیدنی، هند، سنگاپور و لوکزامبورگ دفتر دارد.

هدف اصلی ریپل ایجاد شبکه‌ای جهانی برای تسویه است تا از انجام بهینه‌ی تراکنش‌ها میان موسسات مالی سراسر دنیا اطمینان یابد. این پلتفرم آمده تا به کاربران اجازه دهد ارزهای مختلف را ظرف چند ثانیه در هر کجای این کره خاکی با یکدیگر مبادله کنند. این نقشه‌ی راه هدف جاه‌طلبانه‌ای را دنبال می‌کند و برای رسیدن به موفقیت باید سیستم‌های بزرگی مثل وسترن یونیون یا سوئیفت را از رده خارج کند.

پیش از این که به سراغ ادامه‌ی مقاله برویم بگذارید به این نکته اشاره کنیم که معمولا از عبارت ریپل به اشتباه برای اشاره به چیزهای مختلفی استفاده می‌شود. این‌ها عبارت‌اند از:

XRP: XRP نام ارز دیجیتالی است که انجام تراکنش‌های شبکه‌ی ریپل را تسهیل می‌کند. این ارز اساسا در نقش پلی ظاهر می‌شود که میان دو ارز موجود در معامله قرار می‌گیرد و در صورت لزوم به عنوان منبع نقدینگی عمل می‌کند. XRP دارایی اصلی دفتر کل XRP است؛ دفتر کلی که در شبکه‌ای از سرورهای همتا به همتا اجرا می‌شود.

ریپل: ریپل یک شرکت تکنولوژی آمریکایی است که وظیفه ایجاد و نگهداری از پروتکل و شبکه‌ی پرداخت ریپل را برعهده دارد. نام این شرکت در ابتدا OpenCoin بود ولی بعدا به Ripple Labs تغییر پیدا کرد، و از سال ۲۰۱۵ نیز با نام ریپل شناخته می‌شود.

ریپل‌نت: این عبارت به شبکه‌ی سرویس‌دهندگان پرداخت ریپل در سراسر دنیا اشاره می‌کند. این سیستم شبکه‌های مختلف پرداخت بانکی، سرویس‌دهندگان پرداخت، صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال و موجودیت‌های سازمانی را به هم وصل می‌کند و می‌تواند پول فیات و رمزارز بپذیرد.
تفاوت XRP و ریپل

اصطلاح ریپل معمولا برای توصیف رمز ارز XRP استفاده می‌شود، اما این کاربرد عملا اشتباه است.

ریپل یک شرکت کالیفرنیایی است که هدف آن فراهم‌سازی بستری سریع، راحت و مقرون‌به‌صرفه برای پرداخت‌های فرا-مرزی می‌باشد.

XRP یک دارایی دیجیتال مستقل است که انجام تراکنش‌های شبکه‌ی ریپل را تسهیل می‌کند، و به عنوان پلی میان ارزهای مختلف فیات و منبعی از نقدینگی عمل می‌نماید.
XRP چطور کار می‌کند: فن‌آوری پشت ریپل

روش‌های فعلی ارسال پول در سطح بین‌المللی منسوخ شده و کُند هستند. وضعیت موجود در یکی از مقاله‌های خود ریپل به بهترین شکل ممکن توصیف شده است:

زیرساخت‌های کنونی پرداخت در سطح جهانی پول را از طریق مجموعه‌ای از انتقال‌های داخلی حساب میان موسسات مالی از یک سیستم پرداخت به سیستمی دیگر منتقل می‌کند. ولی از آن‌جایی که این انتقال حساب با هماهنگی و همکاری ناچیزی در سیستم‌های مختلف رخ می‌دهد، تسویه‌ی سرمایه کُند (در یک بازه‌ی زمانی ۳ تا ۵ روزه)، مستعد خطا (با نرخ خطای ۱۲.۷ درصدی) و پرهزینه (۱.۶ تریلیون دلار هزینه در سطح جهانی) انجام می‌شود

علی‌رغم آن که صنعت جهانی حواله پول صنعتی عظیم است، اما در حال حاضر هیچ شبکه‌ی منسجم و سازمان‌یافته‌ای برای انجام پرداخت‌های فرا-مرزی وجود ندارد. ریپل قصد دارد این مشکل را حل کند. ولی این پلتفرم به جای رقابت گام‌به‌گام با بانک‌هایی که این صنعت را در سیطره‌ی خود گرفته‌اند می‌خواهد راهکار مبتنی بر بلاک‌چینِ خود را به موسسات مالی بزرگ دنیا ارائه کند و با آن‌ها وارد همکاری شود.

ریپل می‌گوید موسسات مالی با پیوستن به شبکه‌ی جهانی آن‌ها می‌توانند پرداخت‌های مشتریان خود را به صورت آنی از هر نقطه‌ی این کره خاکی به شکلی امن و مقرون‌به‌صرفه پردازش کنند.

فرض کنید بانک الف در آمریکا می‌خواهد ۵ میلیون دلار برای بانک ب در بنگلادش پول بفرستد. در این صورت به جای تبدیل دلار آمریکا به تاکای بنگلادش و از دست دادن زمان و هزینه، بانک الف می‌تواند ۵ میلیون دلار خود را به صورت XRP به کیف پول ریپل بانک ب منتقل کند. بعدا بانک ب می‌تواند پولش را در صورت نیاز به تاکا تبدیل نماید.

پرداخت‌های XRP در عرض ۴ ثانیه انجام می‌شوند و در حال حاضر حداقل هزینه‌ی تراکنش برای تراکنش‌های استاندارد 0.00001 XRP است. به‌علاوه، این شبکه فعلا می‌تواند در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش را پردازش کند.
استفاده از ریپل برای ارسال پول به آن سوی آب‌ها

این سناریو را در نظر بگیرید: آلیس و باب باید برای یکدیگر پول بفرستند. آلیس کسب و کارش را با دلار جاماییکا (JMD) اداره می‌کند، در حالی که باب از تاکای بنگلادش (BDT) استفاده می‌نماید.

هرچند کاربران عادی متوجه نمی‌شوند، ولی این فرآیند در اصل شامل تبدیل JMD به دلار آمریکا، ارسال دلار آمریکا به حساب بانکی باب، و در انتها تبدیل دلار آمریکا به BDT در بانک باب است.

این فرآیند هزینه و زمان بسیاری زیادی تلف می‌کند. شبکه‌ی ریپل و ارز XRP می‌خواهند این مشکل را حل کنند.

ریپل می‌گوید به جای انجام این کارها بهتر است از XRP به عنوان ارزی مشترک میان همه‌ی پول‌ها استفاده کنیم (در حال حاضر رایج‌ترین ارز دنیا دلار آمریکاست که نقش ارز مشترک را بازی می‌کند). با این کار نه تنها هزینه‌ی تراکنش برای تبدیل ارز مبدا به XRP و بعد تبدیل آن به ارز مقصد خیلی پایین می‌آید، بلکه زمان اجرا و تایید تراکنش نیز به زیر ۴ ثانیه می‌رسد.
تفاوت xCurrent و xRapid و xVia

ریپل برای بانک‌ها و سرویس‌دهندگان پرداخت در سراسر دنیا سه محصول معرفی کرده است:

xCurrent

xRapid

xVia
xCurrent

این نرم‌افزار به بانک‌ها اجازه می‌دهد پرداخت‌های فرا-مرزی را با قابلیت ردیابی آنی دوطرفه انجام دهند. xCurrent امکان پیام‌رسانی لحظه‌ای را میان بانک‌ها برقرار می‌کند تا اطلاعات پرداخت پیش از انجام تراکنش تایید شود. علاوه بر این، پس از انجام تراکنش نیز تایید آن به راحتی صورت می‌گیرد.

نرم‌افزار xCurrent که بر روی پروتکل اینترلجر (ILP) ساخته شده، امکان برقراری ارتباط داخلی میان دفاتر کل و شبکه‌های مختلف را فراهم می‌کند و هدف آن برطرف‌سازی همه‌ی ریسک‌ها و ملزومات قانونی مربوط به هر بانک است. این نرم‌افزار در حال حاضر توسط چندین موسسه‌ی مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی همکاری شاخص آن با دو شرکت American Express و Santander است.

با این وجود، گفتنی است که xCurrent عملا با خود XRP کار نمی‌کند. کسانی که می‌خواهند روی قیمت این رمزارز حساب کنند، باید حواسشان به این نکته باشد.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

امروزه بسیاری از کاربران اینترنت با پروتکل همتا به همتای بیت ­تورنت که توسط شخصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *