خانه / معرفی ارزهای دیجیتال / اتریوم (Ethereum) چیست؟

اتریوم (Ethereum) چیست؟

اتریوم یک آلت کوین است که در یکی دو سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. اتریوم با هدف ارایه یک ارز دیجیتال مشابه بیت کوین ولی با قابلیت‌های بیشتر طراحی شد و آن همان زمان طرفدارانی یافت. در ادامه به بررسی بیشتر اتریوم، قرارداد هوشمند، ماشین مجازی اتریوم، شبکه غیرمتمرکز و برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم می‌پردازیم.

ویتالیک باترین اولین بار در سال 2013 اتریوم ( Ethereum ) را معرفی کرد. در واقع بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که اتریوم ( Ethereum ) توسط روس‌ها ساخته شد که جلوی بیت کوین ( BitCoin ) آمریکایی را بگیرد. اتریوم ( Ethereum ) در سال 2015 به صورت رسمی وارد بازار دیجیتال جهانی شد و در کمتر از یک هفته، چند میلیون دلار از شبکه اتریوم ( Ethereum ) در سراسر دنیا فروش رفت.

اتریوم نیز همانند بیت کوین یک شبکه توزیع شده بلاک چین عمومی است. با این وجود، تفاوت‌هایی اساسی میان این دو وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت میان آنها این است که «هدف» و «قابلیت» اتریوم با بیت کوین تفاوت دارد. بیت کوین به دنبال یکی از کاربردهای بلاک چین یعنی نقل و انتقال همتا به همتا پول است و به این ترتیب امکان پرداخت آنلاین با بیت کوین دراختیار کاربران قرار گرفته است. از بلاک چین بیت کوین برای ردیابی مالکیت این ارز دیجیتال استفاده می‌شود. اما بلاک چین اتریوم روی توسعه و اجرای کدهای رایانه‌ای برای هر نوع کاربرد غیرمتمرکز تمرکز دارد.

در فرآیند استخراج بیت کوین، ماینرها بیت کوین به دست می‌آورند. در مقابل، در فرآیند استخراج اتریوم، ماینرها اتر (Ether) کسب می‌کنند که نوعی توکن رمزنگاری شده است. همین امر انگیزه‌ای برای مشارکت تعداد بیشتری کاربر برای حضور در این شبکه به شمار می‌رود. اتر علاوه بر اینکه یک ارز دیجیتال است، برای پرداخت کارمزدهای تراکنش و نیز خدمات دریافتی بر روی شبکه اتریوم نیز کاربرد دارد.

دکتر گاوین وود (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌گوید: «بیت کوین در ابتدا و در نهایت یک ارز دیجیتال است که این یک کاربرد مشخص برای بلاک چین به شمار می‌رود. اما بلاک چین به هیچ وجه به این کاربرد محدود نمی‌شود. همان طور که در موقعیتی مشابه، ایمیل نیز یکی از کاربردهای مشخص اینترنت و صدالبته به گسترش استفاده از اینترنت کمک کرد. اما کاربرد اینترنت به ایمیل محدود نمی‌شود.»

مزایای شبکه غیرمتمرکز اتریوم چیست؟

از آنجا که برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند، می‌توانند از مزایای آن نیز بهره ببرند. اصلی‌ترین مزایای شبکه غیرمتمرکز اتریوم به شرح زیر است:

غیرقابل تغییر بودن: شخص ثالث نمی‌تواند داده‌های موجود را تغییر دهد.
ضد فساد: از آنجا که برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد شده بر بستر اتریوم بر اساس یک سری اصول مورد توافق ایجاد می شوند، امکان هر نوع سانسور وجود ندارد.
ضد هک و فعالیت‌های خرابکارانه: برنامه‌های قرار گرفته بر بستر اتریوم به خاطر رمزنگاری به خوبی در برابر هک و فعالیت‌های خرابکارانه مقاوم هستند.
بدون توقف: بر خلاف برنامه‌های معمولی که ممکن از خودشان یا سرورشان از کار بیفتد، این برنامه‌ها را نمی‌توان از کار انداخت

معایب برنامه‌های غیرمتمرکز چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز با وجود مزایایی که دارند، یک سری معایب را نیز با خود به همراه دارند. از آنجا که کدهای قرارداد هوشمند توسط انسان نوشته شده است، در بسیاری از موارد شاید بی عیب نباشد و هر نوع باگ در آن می‌توان به مشکلاتی جدی بیانجامد. اگر کسی از یکی از مشکلات موجود در کد به نفع خود استفاده کند،‌هیچ راه موثری برای جلوگیری از آن وجود ندارد و تنها راه نیز جلب توافق شبکه برای تغییر است. این مشکل در تضاد با اساس بلاک چین یعنی ادامه مستمر فعالیت است.

درباره‌ی CryptoAdmin

همچنین ببینید

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

بیت تورنت (Bittorent) چیست؟

امروزه بسیاری از کاربران اینترنت با پروتکل همتا به همتای بیت ­تورنت که توسط شخصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *